Źródło: www.wisla.pl
Góry oglądane z siodełka roweru
Wiślańskie gronie w większości mają dość strome zbocza i w miarę "płaskie" grzbiety. Taka rzeźba terenu stawia przed amatorami "dwóch kółek" konieczność wspinania się z dna doliny w górę, o około 200 metrów różnicy poziomów, by osiągnąć te "płaskie" partie szczytowe, gdzie jazda jest dużo łatwiejsza i przyjemniejsza.
Nie wszyscy mogą jednak ze względu na wiek lub zdrowie uprawiać ten sport wyczynowo. Amatorom szlaków rowerowych, którzy chcą spokojnie z siodełka roweru podziwiać piękno naszego miasta i okolic proponujemy szlaki do jazdy rowerem doliną rzeki Wisła lub dnem dolin wiślańskich.
Większość z tych dolin jest stosunkowo płaska, co ułatwi nam jazdę. Jeśli taką jazdę potraktujemy jako przygotowanie kondycyjne, to możemy próbować wjeżdżać jak najwyżej w głąb dolin drogami biegnącymi wzdłuż biegu potoków.
Oto propozycje dziesięciu takich tras dnem dolin wiślańskich:
Gahury, Jawornika, Dziechcinki, Łabajowa, Czarnej Wisełki, Białej Wisełki, Malinki-Pieczki, Fiedorówki, Gościejowa, Partecznika.
Szczegółowe opisywanie tras spacerowych wydaje się zbyteczne, gdyż prowadzą one ulicami, mają dobrą asfaltową nawierzchnię, a jazda nimi jest prosta i nie stwarza problemów nawigacyjnych.
Niektóre z tych szlaków są częścią tras wycieczek górskich i tam możemy szukać ich opisu.
zobacz
- dobre rady przed wyruszeniem na szlaki rowerowe
- szlaki rowerowe - Rowerem górskim dookoła Wisły
powrót - Atrakcje Kamratówki
powrót - Atrakcje Wisły