Wisła noclegi
– dla zmęczonych miejskim trybem życia

Źródło: materiały reklamowe Wiślańskiego Centrum Kultury i Informacji

Przewodnik w pigułce

Cztery pory roku w Wiśle

Wiosna, lato, jesień, zima – nigdzi w świecie takich ni ma !!!

Nie ma lepszego i piękniejszego miejsca na spędzanie wolnego czasu wraz z całą rodziną. Malownicze, łagodne wzgórza, pokryte gęstym lasem mieszanym i poprzecinane wstążkami potoków sprawiają, iż Wisła jest miejscowością niezwykle atrakcyjną i chętnie odwiedzaną przez rzeszę turystów i wczasowiczów, którzy spragnieni relaksu, wrażeń i piękna beskidzkich okolic powracają do nas o każdej porze roku.

Wiosna / lato

Biały puch leży na wiślańskich stokach aż do kwietnia, albo i dłużej, kiedy to radosna wiosenka zagości w dolinach soczystą zielenią świerków, górskich pól i łąk. Ale wiosna w górach to również czas przygotowywania się do sezonu letniego. Właśnie podczas letnich miesięcy Wisła staje się zaludnionym kurortem beskidzkim, tętniącym życiem.
Bogata, różnorodna baza noclegowa gości ok. 7 tys. odwiedzających nas turystów, a zaplecze gastronomiczne serwuje wyśmienite frykasy kuchni zarówno tradycyjnej jak i regionalnej.
Nie lada atrakcją jest szeroki wachlarz imprez kulturalno-rozrywkowych, organizowany w każdy weekend wakacji letnich. Różnorodność programu sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Tradycyjnie w sezonie letnim odbywają się:
Weekend Turystyczny połączony z biesiadą (przygotowywany wraz z Kołem Przewodników Beskidzkich, z myślą o każdym turyście przyjeżdżającym na czynny wypoczynek),
Weekend z Wiślaczkiem (w programie m.in. wybory Miss Weekendu, parada pań z pieskami, programy rozrywkowe przy czynnym udziale publiczności),
Lato z Filharmonią i Dni Muzyki Organowej (od czterdziestu lat we współpracy z Filharmonią Śląską w Katowicach),
Tydzień Kultury Beskidzkiej (jedna z największych imprez folklorystycznych w Europie od 1964 roku, przy udziale zespołów z różnych stron Polski i świata oraz twórców ludowych z całego Podbeskidzia),
Letnie Spotkania Europejskie (impreza integrująca z udziałem wielu przedstawicieli państw Grupy Wyszahradzkiej której celem są dyskusje nad wspólnymi strukturami i wymiana doświadczeń),
Beskidzki Piknik Country "Wiślaczek" (pomysł połączenia muzyki folkowej górali beskidzkich z amerykańską muzyką ludową zrodził piknik country),
Rajd Wisły (zapewnia emocje wszystkim fanatykom motoryzacji, urozmaicany imprezami towarzyszącymi),
Międzynarodowy Konkurs Pieśni Ludowej im. Stanisława Hadyny (konkurs pieśni ludowej organizowany wspólnie z Zespołem "Śląsk" i Uniwersytetem Śląskim w Cieszynie).

Na terenie miasta znajdują się obiekty sportowe tj. korty tenisowe, kompleks basenów odkrytych, stawy kajakowe oraz ścieżki rowerowe przygotowane i oznaczone z myślą o turystach przemierzających szlaki na dwóch kółkach, a które wiodą od Jastrzębia na Górnym Śląsku aż po czeską i słowacką stronę Beskidów.
Jednym słowem w Wiśle nie sposób się nudzić.

Jesień

Po sezonie warto wybrać się na górskie wycieczki i podziwiać piękno rozciągającej się panoramy oraz pochylić nad śladami zwierzyny, które są jednym z punktów oznaczonych na ścieżce dydaktyczno-przyrodniczej, prowadzącej do źródeł rzeki Wisły.

Będąc w Wiśle warto zwiedzić ciekawe miejsca, które wiążą się z historią i bogatą kulturą tutejszego społeczeństwa; a są to : Zameczek Myśliwski Habsburgów (obecnie siedziba PTTK), Zameczek Prezydenta RP wraz z zabytkową drewnianą kapliczką i zalesionymi terenami łowieckimi, malowniczo położony na stoku Zadniego Gronia, skąd niedaleko już do potężnego z Zalewu Czerniańskiego w Wiśle Czarnem.

Miejscem godnym uwagi jest również: enklawa starego budownictwa w centrum miasta, Kościół Ewangelicko-Augsburski, wybudowany neoklasycystycznym cmentarz ewangelicki "Na Groniczku" i kościół Rzymsko-Katolicki.

W deszczowe dni zapraszam do zwiedzenia Muzeum Beskidzkiego położonego w Centrum miasta, Chatę Kocyana na Oś. Bajcary, gdzie zobaczyć można perełki góralskiej kultury od czasów najdawniejszych: stroje, narzędzia pracy, sprzęt gospodarstwa domowego, instrumenty muzyczne, rzeźby i malarstwo ludowe.

Przykładem na to, iż ludowa twórczość w tym mieście jest ciągle bogata i żywa są wystawy i galerie z dziełami naszych twórców. Szczycimy się tak dużą ilością (pięcioma) grupami śpiewaczymi i zespołem ludowym WISŁA, które zdobywają pierwsze miejsca na prestiżowych festiwalach folklorystycznych, a co za tym idzie znakomicie i profesjonalnie bawią publiczność.

W listopadzie na pewno każdy zostanie zaproszony na tradycyjne Wiślańskie Szpyrki, regionalną biesiadę z "zabijaczką" (z wieprzowymi przetworami), imprezę organizowaną przez Towarzystwo Miłośników Wisły . Stoły uginają się od domowego jadła, do tańca gra kapela góralska , organizowane są konkursy, zabawy, loterie.

Zima

Zimowe piękno Beskidów zauroczyło wielu miłośników sportów zimowych. Nie bez powodów . Na terenie miasta funkcjonuje kilkanaście wyciągów narciarskich, na których szusować mogą zarówno "mistrzowie" białego szaleństwa jak i początkujący narciarze.

Stoki profesjonalnie przygotowywane są do organizacji zawodów narciarskich i mistrzostw nawet na skalę międzynarodową. Świeżo zmodernizowane skocznie narciarskie(rozbudowywana obecnie skocznia w Wiśle Malince, Centrum i Łabajowie) są atutem prężnie działającego w mieście Klubu Sportowego WISŁA, którego chlubą jest nasz skoczek nr 1 w Polsce Adam Małysz.

Działa szkoła narciarska i snowboardowa. W ofercie zimowej Wisła posiada trasy przygotowane do uprawiania tak modnego obecnie narciarstwa biegowego.
Wielką atrakcją są organizowane kuligi konne z pochodniami, połączone z pieczeniem barana i degustacją regionalnych trunków.

W zimowe wieczory dejcie pozór na wiślański karczmy kany mocie moc jadła regionalnego na skosztowani, aji najedzeni. A do tego przigrywać wó bedzie góralsko muzyka.

Mamy nadzieję, że poprzez zarys tego co w Wiśle najpiękniejsze i najistotniejsze do zobaczenia zdołaliśmy zachęcić wiele osób do odwiedzenia tego magicznego i pełnego uroku zakątka Beskidów.

A jeżeli nie,
to i tak radzimy sprawdzić to osobiście - ZAPRASZAMY!!!

powrót - Wisła - położenie i zalety turystyczne w pigułce
MODx Content Manager »

« MODx Parse Error »

MODx encountered the following error while attempting to parse the requested resource:
« Execution of a query to the database failed - Duplicate entry '2147483647' for key 'modx_log_operating_systems.PRIMARY' »
      SQL: INSERT INTO `baza23175_14`.modx_log_operating_systems(id, data) VALUES('3015360460', 'Not identified')
      [Copy SQL to ClipBoard]
 
Parser timing
  MySQL: 0.0048 s s(5 Requests)
  PHP: 0.1384 s s 
  Total: 0.1432 s s