Agroturystyka
podobnie jak Beskidy
a w nich bogata w przepiękne pejzaże - Wisła
zawsze gościnne i przygotowane na przyjęcie gości.
Co to jest "kombinacja norweska" ?
– sztucznie stworzony sport, łączący dwie, zupełnie nie pasujące do siebie konkurencje, czyli skoki narciarskie i biegi narciarskie. Ponieważ w obu konkurencjach najlepsi są Norwegowie, któregoś dnia postanowili je połączyć.
Nikt nie pamięta kto tego dokonał, bowiem zasady były normalne,
czyli po prostu bieg na 18 kilometrów i 1 skok.
Potem kombinacja norweska została udziwniona.
Dokonał tego Gunder Gundersen, który wymyślił nowe zasady.
Gunder Gundersen
podczas tworzenia nowoczesnej kombinacji norweskiej w 1905r.
- kliknij [TUTAJ]
Jan Legierski - historia kariery
/kliknij na zdjęcie
i zobacz zdjęcie młodego "Janiczka"/
Olimpijczyk z Wisły obecnie uważa, że gdyby stanął ponownie przed wyborem dyscypliny to wybrałby prawdopodobnie ...
kolarstwo.
Ciekawe czy w tej dyscyplinie uzdolniony kombinator klasyczny z Koniakowa odniósłby tak spektakularne sukcesy jak na nartach? "Janiczek" urodził się w Koniakowie ...
Urodził się 10 marca 1952 r. w górskiej miejscowości Koniaków. "Janiczek", jak od nim mówiono od małego, "palił się" do nart, wykorzystując niemal każdą wolną chwilę do ich uprawiania.Wspomina:
"- Gdy rozpocząłem naukę w szkole podstawowej w Koniakowie to zimą zawsze chodziłem do niej na nartach.
Byłem mały, ale silny i wytrzymały".
Niedługo po osiągnięciu pierwszych sukcesów przyjęto go do klubu GKS "Katowice".
Wybrał trudną konkurencję zwaną "królewską" ...
Z czasem pojawił się w tej beskidzkiej miejscowości niepowtarzalny człowiek, znakomity fachowiec i trener narciarstwa - Leopold Tajner. [kliknij - TUTAJ - zobacz]Ten od razu poznał, że ma do czynienia z dużym talentem. Legierski wybrał konkurencję trudną, wymagającą lat treningu, samozaparcia, ale od początków historii narciarstwa zwaną "królewską" - kombinację norweską.
W powietrzu czuł się jak ptak ... Lubił skakać !
W kombinacji norweskiej Legierski w swojej karierze zdobył cztery tytuły mistrza i trzy wicemistrza Polski.. Na pożyczonym sprzęcie
5 miejsce na Mistrzostwach Europy ...
W 1969 r., jako siedemnastoletni junior, po serii kwalifikacji w kraju, wyjechał na pierwszy start zagraniczny na Mistrzostwa Europy w Bollnaes w Szwecji. Na miejscu okazało się bowiem, że nie zabrano dla niego sprzętu - nart biegowych i skokowych! Na pożyczonym sprzęcie Legierski był najlepszy z Polaków i zajął piąte miejsce. Dzięki temu wynikowi w 1970 r. został przyjęty do kadry narodowej.
W morderczej walce
zadziorny góral z Koniakowa zdobywa srebro ...
W rok później był już jednym z najlepszych na świecie. Na Mistrzostwach Europy juniorów w niemieckim Nasselwang, zdobył srebrny medal . Uległ tylko Ulrichowi Wehlingowi z NRD. Między tymi dwoma zawodnikami doszło do morderczej walki w biegu na 10 km.
Po pięciu kilometrach trasy z niewielką przewagą prowadził Legierski. Jednak Wehling zmobilizował się i na ostatnich kilometrach dał z siebie wszystko i pokonał zadziornego Polaka o niecałe trzy sekundy. w Sapporo Wehling został złotym medalistą olimpijskim.
Pęknięty obojczyk , treningi z ręką w gipsie ...
Nie pojechał na olimpiadę gdyż 11 stycznia 1972 r., podczas treningu na Krokwi w Zakopanem, miał upadek i pękł mu obojczyk.Mistrzostwa Europy miały się tym razem odbyć w Tarvisio we Włoszech. Trenował biegając tylko z jednym kijkiem, drugą rękę miał przecież w gipsie. Dano mu jedną szansę: musi co najmniej raz skoczyć na Średniej Krokwi. Potrafił się jednak skoncentrować, opanować naturalny lęk przed następną kontuzją. Po bardzo dobrym locie wylądował na 75 metrze... i miał już paszport do Włoch w kieszeni.
I ... udało się! - z Włoch wraca jako Wicemistrz Europy!
Ten waleczny chłopak przywiózł z Tarvisio tytuł wicemistrza Europy - drugi w swej pięknie zaczynającej się karierze sportowej .Dwa lata później startował w mistrzostwach świata w szwedzkim Falun, gdzie zamiast medalu zdobył siódme miejsce.
Podczas zakopiańskiego Memoriału imienia Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny pokonał Gerharda Grimmera z NRD
W Lahti pokazał światu
kto "rządzi" w kombinacji norweskiej ...
Niedługo po starcie w Szwecji cała światowa czołówka startowała w zawodach w kombinacji klasycznej w Lahti. U stóp słynnych w narciarskim świecie skoczni Legierski pokazał wszystkim, kto "rządzi" w światowej kombinacji.
Wygrał zdecydowanie,
pokonując wszystkich medalistów mistrzostw świata.
Trzeci na liście najlepszych kombinatorów świata ...
W sezonie 1972/73 zajął piąte miejsce wśród najlepszych kombinatorów na świecie.Kolejny sezon miał niemniej udany i został przez specjalistów sklasyfikowany na trzecim miejscu na liście najlepszych kombinatorów klasycznych świata. Jan Legierski dwukrotnie startował w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich.
Ze złamanym obojczykiem,
ręką w gipsie skończył karierę sportowca ...
Karierę zakończył w roku 1982 po upadku podczas konkursu skoków na Mistrzostwach Polski w Zakopanem. Złamany obojczyk i przez dziewięć miesięcy musiał nosić rękę w gipsie. Uprawianie narciarstwa pozostawiło w jego pamięci naprawdę niezapomniane chwile. Praca z młodzieżą ...
Po zakończonej karierze sportowca zajął się trenowaniem dzieci w Koniakowie. Sekcja należała do klubu narciarskiego "Olimpia" Goleszów. Praca ta dawała naszemu mistrzowi olimpijskiemu dużo satysfakcji. Musiała się jednak zakończyć z przyczyn ... finansowych- brak funduszy na sport
Restaurator ...
W roku 1994 postanawia zostać restauratoremWraz z żoną Heleną uruchamia i z powodzeniem prowadzi restaurację - pizzerię pn. "Roma" w Wiśle . W restauracji gromadzi różne pamiątki związane ze sportem wiślańskim.
Obecnie pamiątki te można zobaczyć w "Klubie Olimpijczyka"
W "Romie" spotykają się sportowcy i kibice - wielbiciele sportu z regionu Wisły a także turyści odwiedzający Beskidy. Wydarzeniem był także w 2001r. pobyt w "Romie" ambasadora Japonii, który wręczył oficjalny list pochwalny Państwu Legierskim [kliknij - TUTAJ - przeczytaj].
Zmiana pokoleń - "lewonożny" piłkarz
zastąpił olimpijskiego "kombinatora"
Od 2005 roku restaurację - pizzerię "Roma" przejmuje zięć Robert Pietruszka wraz z córką Jana Legierskiego, Marią. Więcej zobaczysz i przeczytasz
klikając na zdjęcie "Klub Olimpijczyka"
Chata Olimpijczyka |
Klub Olimpijczyka |
Przedmioty i inne pamiątki Jana Legierskiego zamieszczone w poniższej galerii znajdują się obecnie w Klubie Olimpijczyka.
powrót - Atrakcje Wisły
powrót - Wędrówka po karczmach wiślańskich