Agroturystyka
podobnie jak Beskidy
a w nich bogata w przepiękne pejzaże - Wisła
zawsze gościnne i przygotowane na przyjęcie gości.
Źródło: Echo Wisły, Wikipedia, www.wisla.pl
Wisła-skocznie | Otwarcie | Mistrzostwa | Plany rozwoju |
Skocznia K - 120
Historia i plany rozbudowy
Dedykacja Adama Małysza dla Apoloniusza Tajnera umieszczona została na drewnianej makiecie skoczni "Malinka" . Tę makietę można zobaczyć w "Klubie Olimpijczyka" w Wiśle
Odległość od Kamratówki ok. 2,5 km
autem ok.4min.
pieszo ok. 30 min
zobacz mapę dojazdu kliknij [TUTAJ]
Pierwsze rekordy skoczni …autem ok.4min.
pieszo ok. 30 min
zobacz mapę dojazdu kliknij [TUTAJ]
Skocznia Narciarska w Wiśle Malince powstała w 1933 roku
Początkowo cała konstrukcja skoczni była drewniana.
Jej pierwszym rekordzistą był skoczek Śląskiego Klubu Sportowego Mieczysław Kozdruń, który skoczył na odległość 41 metrów.
Pierwsza modernizacja obiektu nastąpiła w roku 1953 potem na przełomie lat 60. i 70. Wybudowano wówczas nową wieżę sędziowską, a rozbieg wykonano ze stali. Punkt konstrukcyjny zmodernizowanego obiektu wynosił 105 metrów.
Wydarzyła się tragedia na „Malince” …
W 1960 r. miał na tej skoczni miejsce tragiczny wypadek jednego z najzdolniejszych polskich skoczków - Zdzisława Hryniewieckiego. Zawodnik ten złamał sobie podczas treningu kręgosłup i już nigdy nie powrócił na skocznie, a był talentem jakich mało.
Od 1965 r. rozgrywano w ramach Pucharu Beskidów także kombinację norweską, a jej pierwszym zwycięzcą został zakopiański dwuboista Józef Gąsienica-Daniel.
W tym czasie rekordzistami skoczni byli m.in. Stanisław Marusarz, Antoni Wieczorek, Władysław Tajner, Zdzisław Hryniewiecki. Pierwszy granicę 100 metrów przekroczył Janusz Malik.
Znowu o „Malince” zrobiło się głośno …
Szansą i to wielką na przebudowę skoczni stał się sukces młodziutkiego skoczka z Wisły Adama Małysza. Impreza "Adam Małysz zaprasza do Wisły" ściągnęła na skocznię tysiące sportowych kibiców.
Efekt tych przedsięwzięć był widoczny, bowiem w następnych latach Wisła otrzymała prawo zorganizowania na tym obiekcie Pucharu Świata "B" w skokach narciarskich. Niestety...
„Malinka” popada w zapomnienie …
Delegat techniczny FIS, który przyjechał do Wisły w celu skontrolowana stanu przygotowań obiektu do tej imprezy, stwierdził tak wiele uchybień, że zawody nie odbyły się. Kolejny raz Malinka przegrała swoją szansę i popadła w zapomnienie.
Solidna beskidzka szkoła skakania dała widoczne efekty, co było widać po tym, że w latach sześćdziesiątych prawie 90 procent składu reprezentacji Polski stanowili zawodnicy z Beskidów.
Adam Małysz zachorował i … ostatnim mistrzem i rekordzistą
na „starej Malince” zostaje Wojciech Skupień !
Ostatni konkurs na "starej" Malince odbył się 28 lutego 2001 r. w ramach Mistrzostw Polski. Adam Małysz, który zachorował w Lahti, nie brał w nim udziału.
Zwycięzcą i mistrzem Polski został Wojciech Skupień (WKS Zakopane), ustanawiając przy okazji nowy rekord skoczni - 112,5 m. Jeszcze dalej, bo na 119 m poleciał zakopiańczyk Robert Mateja, ale swego skoku nie ustał.
Akt erekcyjny pod rozbudowę „nowej Malinki”
28 października 2003 r. na rynku w Wiśle odbyła się uroczystość podpisania aktu erekcyjnego pod rozbudowę malinczańskiej skoczni. W uroczystości wziął udział ówczesny Prezydent Polski – Aleksander Kwaśniewski. Oryginał w ozdobnej tulei został wmurowany jako kamień węgielny wraz z rozpoczęciem robót budowlanych w 2004 r.
Prace budowlane ruszyły już w listopadzie 2004 r., a planowane zakończenie ustalono na 31 lipca 2007 r.
Wstrzymanie prac i szczęśliwe ich zakończenie
Plany ukończenia skoczni w terminie zostały pokrzyżowane, 8 sierpnia 2006 r. prace zostały przerwane z powodu osunięcia się ziemi na zeskoku skoczni. Wznowiono je w 2007 r. Budowę ukończono w 2008r.
Ambitne plany dalszej rozbudowy ...
Pracownia Urbanistyczna z Rybnika, na zlecenie burmistrza Wisły opracowała wizualizację koncepcji zagospodarowania terenu wokół skoczni narciarskiej w Wiśle Malince.
Wokół skoczni im. Adama Małysza mogą powstać atrakcyjne obiekty sportowo-rekreacyjne (m.in. trasy zjazdowe dla rowerzystów, trasy turystyczne dla pieszych, wieża widokowa z kawiarnią, tereny rekreacyjne wzdłuż potoku Malinka) oraz miejsca postojowe dla 1000 samochodów! Jeżeli koncepcja zostanie zaakceptowana i zrealizowana, w ciągu najbliższych lat wokół skoczni zrobi się po prostu pięknie!
Stara nieistniejąca skocznia "Malinka" | ||
Skocznia w planach... |
Skocznia w planach... | |
Skocznia w planach... |
Skocznia w planach... |
Skocznia w planach... |
Skocznia w planach... |
powrót - Skocznie narciarskie
powrót - Atrakcje Wisły
powrót - Atrakcje w okolicy