Agroturystyka
podobnie jak Beskidy
a w nich bogata w przepiękne pejzaże - Wisła
zawsze gościnne i przygotowane na przyjęcie gości.

Źródło: www.wisla.pl
Odległość od Kamratówki ok. 2,6 km
autem ok. 5 min.
pieszo ok. 20 minut
zobacz mapę dojazdu kliknij [TUTAJ]


Cmentarz
na "Gróniczku"

W przeddzień Święta Zmarłych, proponuję odwiedzenie cmentarza na Gróniczku, który może być źródłem wiedzy historycznej o naszej miejscowości. W Wiśle miejscem wiecznego spoczynku większości znamienitych Wiślan jest właśnie cmentarz na Gróniczku, znajdujący się na wzniesieniu w widłach Wisły i jej dopływu Kopydła. Aby tam dojść należy z Oazy udać się w kierunku Istebnej (ok. 400m) i odbić w lewo w ulicę Groniczek, która doprowadzi nas do cmentarza. Po drodze mijamy po prawej stronie okazałą willę "Jodła" zbudowaną w okresie międzywojennym w stylu witkiewiczowskim (kiedyś nazywała się "Zakopianka").

Cmentarz ewangelicki "Na Gróniczku" został założony w roku 1819, zaś kaplicę cmentarną zbudowano w 1948 roku.

Po wejściu na cmentarz poruszamy się główną aleją mijając po obydwu stronach groby ludzi zasłużonych dla Wisły. W ósmym rzędzie od dołu po lewej stronie znajduje się grób Andrzeja Podżorskiego (1886-1971), nauczyciela, społecznika, inicjatora powstania i pierwszego kierownika Muzeum Beskidzkiego. Trochę wyżej również po lewej stronie stoi drewniany nagrobek Kazimiery Chobotowej (1897-1976), nauczycielki, współorganizatorki gimnazjum w Wiśle.

Nieco wyżej, dalej od głównej alejki znajduje się zaniedbana mogiła, w której złożono urnę z prochami Jana Sztwiertni (1911-1940), nauczyciela wiślańskiego, wybitnie uzdolnionego kompozytora, któremu wojna nie pozwoliła na rozwinięcie skrzydeł. Po prawej stronie alei jako pierwszy z brzegu zauważamy grób ks. Michała Kupferschmidta (1783-1867), wieloletniego proboszcza parafii w Wiśle, inicjatora budowy obecnego ewangelickiego kościoła parafialnego w centrum. Obok znajduje się grób jego syna Gustawa Kupferschmidta, również pastora, który przyczynił się do uznania szkoły wiślańskiej za publiczną i uzyskania dla niej funduszów z dóbr arcyksiążęcych. W następnej mogile złożony jest proboszcz Karol Samiec zmarły tragicznie kilka lat temu.

W następnym rzędzie położony jest grób ks.prof.dr Andrzeja Wantuły (1905-1976), proboszcza parafii ewangelicko-augsburskiej w Wiśle, a następnie biskupa tegoż Kościoła, wiceprezydenta Światowej Federacji Luterańskiej, więźnia obozów w Dachau i Gusen. Powyżej w przedostatnim rzędzie przed kaplicą pochowany jest Jerzy Drozd (1907-1981), nauczyciel, dyrektor Szkoły Muzycznej w Cieszynie, współzałożyciel Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej. Tuż przed kaplicą odnajdujemy grób Józefa Goszyka (1865-1955), inicjatora wybudowania szkoły w centrum Wisły i wieloletniego jej kierownika. Mijając kaplicę cmentarną zwróćmy uwagę na dwie tablice z nazwiskami Wiślan, ofiar II wojny światowej.

Po prawej stronie od wejścia do kaplicy znajduje się odtworzony nagrobek "Króla Wisły", słynnego wójta Pawła Raszki (urząd swój sprawował przez 47 lat). Paweł Raszka został pochowany w pierwszym rzędzie od wejścia na cmentarz ale w jego mogile pochowano w międzyczasie dwie inne osoby.

Tuż nad kaplicą po prawej stronie znajduje się grób Adama Niedoby (1906-1972), nauczyciela z Głębiec, założyciela Zespołu Regionalnego "Wisła", autora nieformalnego hymnu górali wiślańskich "Szumi jawor, szumi..."

W czwartym rzędzie nad kaplicą pochowany jest rzeźbiarz Artur Cienciała (1914-1985), autor m.in. dziesiątków popiersi wybitnych Polaków.

Powyżej grobowca A.Cienciały świeża mogiła prof. Stanisława Hadyny (1919-1999), twórcy i wieloletniego dyrektora Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".
W tym samym rejonie w głębi od głównej alei zauważamy nagrobek w postaci kamienia. W mogile tej pochowani są Bogumił Hoff (1829-1895), odkrywca Wisły jako letniska i autor szeregu prac na temat tej miejscowości, jego żona oraz ich syn Bogdan (1865-1932), projektant wielu budowli w Wiśle i jej zagorzały popularyzator. Twórcą nagrobka rodziny Hoffów jest Artur Cienciała.

Do grona tych zacnych i zasłużonych osób dla Wisły dołączył niestety  także nasz przyjaciel Jasiu Raszka (1928-2007) pierwszy olimpijczyk w skokach narciarskich. Niezwykle barwna postać znana ze swojego zadziornego charakteru a jednocześnie kapitalny przyjaciel i wesoły kompan. Jego grób znajduje się tuż przy wejściu na cmentarz po lewej stronie.
 
W dalszej części cmentarza znajdują się nowe mogiły. Po zwiedzeniu cmentarza proponuję wyjść górnym wyjściem i piękną aleją dojść do jednej z ulic sprowadzających nas w prawo w dół do ul. Kopydło lub w lewo w dół do Jonidła.


Mądrość płynąca z nagrobków » Kliknij aby powiększyć ->
Mądrość płynąca z nagrobków

Wejście na cmentarz » Kliknij aby powiększyć ->
Wejście na cmentarz

Główna aleja » Kliknij aby powiększyć ->
Główna aleja

Bogumił Hoff - odkrywca Wisły » Kliknij aby powiększyć ->
Bogumił Hoff - odkrywca Wisły

ks.prof.dr Andrzej Wantuła wiceprezydent Światowej Federacji Luterańskiej » Kliknij aby powiększyć ->
ks.prof.dr Andrzej Wantuła wiceprezydent Światowej Federacji Luterańskiej

Józef Goszyk - inicjator wybudowania szkoły w centrum Wisły  » Kliknij aby powiększyć ->
Józef Goszyk - inicjator wybudowania szkoły w centrum Wisły

prof. Stanisław Hadyna - twórca, dyr. Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".  » Kliknij aby powiększyć ->
prof. Stanisław Hadyna - twórca, dyr. Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".

Orginalny drewniany pomnik » Kliknij aby powiększyć ->
Orginalny drewniany pomnik

Kwiaty, kwiaty, kwiaty » Kliknij aby powiększyć ->
Kwiaty, kwiaty, kwiaty

Panorama cmentarza » Kliknij aby powiększyć ->
Panorama cmentarza

Panorama gór z "Groniczka"  » Kliknij aby powiększyć ->
Panorama gór z "Groniczka"

W tle Beskidy  » Kliknij aby powiększyć ->
W tle Beskidy

Chwila zadumy » Kliknij aby powiększyć ->
Chwila zadumy


powrót - Ścieżki spacerowe - latem
lub
powrót - Spacerkiem po "gróniach"

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/users/kamratowka/public_html/manager/includes/document.parser.class.inc.php:466) in /home/users/kamratowka/public_html/manager/includes/document.parser.class.inc.php on line 430
MODx Content Manager »

« MODx Parse Error »

MODx encountered the following error while attempting to parse the requested resource:
« PHP Parse Error »
 
PHP error debug
  Error: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/users/kamratowka/public_html/manager/includes/document.parser.class.inc.php:466) 
  Error type/ Nr.: Warning - 2 
  File: /home/users/kamratowka/public_html/manager/includes/document.parser.class.inc.php 
  Line: 430 
  Line 430 source: header($header);  
 
Parser timing
  MySQL: 0.0524 s s(32 Requests)
  PHP: 0.0928 s s 
  Total: 0.1453 s s