Agroturystyka
podobnie jak Beskidy
a w nich bogata w przepiękne pejzaże - Wisła
zawsze gościnne i przygotowane na przyjęcie gości.
Dziwna atrakcja Wisły.
Istnieje we wszystkich folderach i reklamach Wisły
ale prawie nikt jej nie widział bo nie może do niej trafić.
Z lakonicznych opisów można się zorientować że jest to niezwykłe miejsce pracy twórczej Jana Kocyana.
A jak jest naprawdę?
Zobaczcie i przeczytajcie sami.
Istnieje we wszystkich folderach i reklamach Wisły
ale prawie nikt jej nie widział bo nie może do niej trafić.
Z lakonicznych opisów można się zorientować że jest to niezwykłe miejsce pracy twórczej Jana Kocyana.
A jak jest naprawdę?
Zobaczcie i przeczytajcie sami.
Galeria - trochę zapomniana
Chata Kocyana
zwana także Izbą Pracy Twórczej Jana KocyanaOdległość od Kamratówki ok. 2,0 km
autem ok. 4 min..
pieszo ok. 25 min.
zobacz mapę dojazdu kliknij [TUTAJ]
Geograficzny początek Wisły ...
Jadąc (lub najlepiej idąc) od Kamratówki w kierunku Szczyru i Bielska Białej po ok. 1700 metrach znajdziemy się na połączeniu potoku Malinkai Wisełki. W tym miejscu zaczyna się Wisła. Do tego punktu wszystkie potoki i strumienie nie noszą miana rzeki Wisły.
Jak trafić do nieoznakowanej atrakcji ...
Idąc dalej w prawo (kierunek Szczyrk) po ok. 200 metrach po prawej stronie (za znakiem GEOVITA) zauważymy niepozorną drewnianą chatę z ogródkiem, w którym stoją stare ule. To jest właśnie Chata Kocyana zwana także Izbą Pracy Twórczej Jana Kocyana.Przed obejściem nie ma żadnego znaku, który informowałby o tej perełce folkloru i swoistego muzeum narzędzi użytkowych tutejszych górali.
Udając się do tej chaty byłem przekonany, że zwiedzanie i zrobienie zdjęć zajmie mi kilkanaście minut.
Myliłem się bardzo!
Na tak małej powierzchni zgromadzono niesamowity ładunek historii
w postaci przedmiotów i narzędzi z lat mojej młodości a także moich rodziców , dziadków i pradziadków.
Maszynka która wyrywała włosy,
okna otwierane na zewnątrz ...
Są tutaj szkolne akcesoria w postaci kałamarzy z piórami gęsimi do pisania, piórnika drewnianego z zasuwaną klapką, liczydła i tabliczki do odrabiania lekcji. Po kilkudziesięciu latach zobaczyłem ręczna maszynkę do strzyżenia włosów. Pamiętam jako mały chłopiec bałem się tego narzędzia ogromnie bo często zamiast strzyc wyrywało włosy z głowy. Na półeczce stoi lampa naftowa taka sama przy której przez 7 lat szkoły podstawowej odrabiałem lekcje. Okna z pojedyńczymi szybami zamykane od wewnątrz na haczyk i otwierane na zewnątrz. Zimą takie szyby od wewnątrz pokrywały się szronem i aby zobaczyć co dzieje się na zewnątrz trzeba było chuchać na szybę.
W podróż sentymentalną z wnukami ...
Każdy kto lubi trochę powspominać swoje dawne lata powinien wybrać w podróż sentymentalną do Chaty Kocyana. Dziadkowie zabierajcie także swoje wnuki w tę podróż która przybliży im Waszą młodość. Uwierzą Wam wreszcie, że także Wy kiedyś byliście młodzi tylko bawiliście się innymi zabawkami bardzo podobnymi do dzisiejszych ale mniej skomplikowanymi technicznie.Osobliwość etnograficzna uratowana ale na jak długo ? ...
Chata a raczej chałupa 1930r. została przeniesiona z Wisły Czarnegoz Osiedla Borowina i zrekonstruowana na Osiedlu Bajcary w dzielnicy Nowa Osada.
W roku 1987 Jan Kocyan uznany twórca ludowy, stworzył w niej swój warsztat i od tego czasu nosi ona nazwę
Izba Pracy Twórczej Jana Kocyana.
Chata należąca niewątpliwie do osobliwości etnograficznych Beskidu Śląskiego została uratowana jako jedna z niewielu brył architektury drewnianej Wisły.
Na jak długo ? Zobaczymy ...
W otoczeniu kwiatów i ziół Jan Kocyan odtworzył dawna pasiekę pszczelarską. Ule zostały obite tradycyjnym sposobem przy użyciu kory.
Życie malowane na szkle ...
Chata składa się z dwóch izb połączonych przelotową sienią na przestrzał. Nad tymi pomieszczeniami znajduje się strych niedostępny dla zwiedzających. Izba pierwsza (większa)
w tej izbie urządzona została ekspozycja rzeźb Jana Kocyana oraz dawne naczynia, żelazne garnki, formy na masło, drewniane łyżki, cedzaki. Na ścianie przy wejściu po lewej stronie znajdują się narzędzia stolarskie. Po prawej zobaczyć można dawny piec, w którym kiedyś wypiekano smakowity chleb. Przelotowa sień
Tutaj można nacieszyć oczy dawnymi narzędziami bednarskimi, kołodziejskimi a także zobaczyć stare narty, na których domownicy szusowali po okolicznych gróniach. Izba druga
Druga izba pełni funkcję sali wystawowej. W tej izbie można zapoznać się ze współczesną twórczością ludową, amatorską i profesjonalną Beskidu Śląskiego. Wystawiają tu swoje prace rzeźbiarze, malarze, hafciarki, koronkarki. Zgromadzono tu także ciekawe współczesne malarstwo na szkle. Ekspozycja uzupełniona jest pracami twórców ludowych z terenu Zaolzia. Oprócz wystawionych prac zobaczyć tu można wiślański strój regionalny mężczyzn i kobiet.Okrutna rzeczywistość dnia dzisiejszego ...
Obecnie (maj 2008) chata jest prawie bezpańska. Brak w niej życia.Jan Kocyan przekazał chatę swojej rodzinie a sam zamieszkał w dzielnicy Głębce.
Iskierka nadziei zawitała do Chaty Kocyana ....
Teraz właścicielem jest jego Pani Małgorzata siostrzenica Pana Kocyana. W tym roku (2009) prace remontowe nabrały rozpędu. Wiele eksponatów dotychczas przechowywanych gdzieś na strychu znalazło swoje miejsce w izbach lub obejściu Chaty.Pani Małgorzata i jej rodzina własnymi rękami pragną zmienić niekorzystny wygląd chaty.
Ale na jak długo starczy im sił i środków (pieniążków) ?
Mamy nadzieję, że władze miasta zainteresują się losem tego zabytkowego miejsca.
Wystarczy przecież przygotować projekt naprawy i wniosek do pozyskania funduszy unijnych.
A może ktoś z czytających ten tekst zechciałby pomóc?
(tel. do p. Małgorzaty 0502-311-649)
Mimo tych zawirowań własnościowych - finansowych można w dalszym ciągu zwiedzać wnętrza chaty.
Do wszystkich organizacji
i miłośników kultury górali beskidzkich z Wisły...
Nie pozwólcie aby ten dzisiaj zapomniany zakątek także przez naszych wiślańskich przewodników przestał definitywnie istnieć. Do turystów:
Wrzućcie po parę grosikówdo naczynia stojącego w sieni.
Ostatnie grosze a raczej setki
złotówek wrzucono jeszcze za PRL-u (kliknij na zdjęcie)
Osiedle Bajcary 6
tel. 033/855 51 98
Godziny otwarcia: uzgodnić telefonicznie
Wstęp: bezpłatnie
Marzenia emeryta ... Pana Jana Kocyana
Pan Kocyan przebywa na emeryturze ale chce jeszcze coś zrobić pożytecznego dla kultury i folkloru wiślańskiego.
Marzy mu się zorganizowanie galerii zabytkowej drewnianej zabawki.
Wierzę, że ze swoim góralskim uporem i znajomością zagadnienia a także umiejętnościami rzeźbiarskimi "dopnie swego" i już niedługo będziemy mogli podziwiać nową galerię.
A tymczasem ...
zapraszam do obejrzenia dawnej (z nazwy) Chaty Jana Kocyana.
tel. 033/855 51 98
Godziny otwarcia: uzgodnić telefonicznie
Wstęp: bezpłatnie
Marzenia emeryta ... Pana Jana Kocyana
Pan Kocyan przebywa na emeryturze ale chce jeszcze coś zrobić pożytecznego dla kultury i folkloru wiślańskiego. Marzy mu się zorganizowanie galerii zabytkowej drewnianej zabawki.
Wierzę, że ze swoim góralskim uporem i znajomością zagadnienia a także umiejętnościami rzeźbiarskimi "dopnie swego" i już niedługo będziemy mogli podziwiać nową galerię.
A tymczasem ...
zapraszam do obejrzenia dawnej (z nazwy) Chaty Jana Kocyana.
powrót - Szlakiem wiślańskich galerii
lub
powrót - Atrakcje Wisły