Agroturystyka
podobnie jak Beskidy
a w nich bogata w przepiękne pejzaże - Wisła
zawsze gościnne i przygotowane na przyjęcie gości.

Tekst według publikacji Marcina Augustyna
Kaplica p.w. Św. Jadwigi Śląskiej.Rezydencja Prezydenta RP. Zamek,Warszawa 2005

Historia i zabytki

Kaplica p.w. Św. Jadwigi Śląskiej

na Zadnim Graniu w Wiśle-Czarnem

Na stokach Zadniego Gronia w Wiśle-Czarnem,
w malowniczej scenerii Beskidu Śląskiego,
na terenie Zamku Prezydenta RP - Narodowego Zespołu Zabytkowego,
wznosi się drewniana kaplica.

I wojna światowa oznaczała kres władzy Habsburgów na Śląsku Cieszyńskim. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości drewniany zamek wraz z kaplicą przekazany został do dyspozycji Ministerstwa Rolnictwa i Leśnictwa.

W 1927 roku władze Śląska, na czele z wojewodą Michałem Grażyńskim, podjęły decyzję o wyremontowaniu zamku i przekazaniu go w darze Prezydentowi Rzeczypospolitej Ignacemu Mościckiemu i jego następcom.
W nocy z 23 na 24 grudnia 1927 roku wybuchł pożar i obiekt doszczętnie spłonął.
Oddalona od miejsca pożaru kaplica szczęśliwie ocalała.

W latach 1929 -1930, w miejsce spalonego zameczku Habsburgów, wzniesiono według projektu profesora Adolfa Szyszko-Bohusza nową murowaną rezydencję - Zamek.

Podczas pobytów Ignacego Mościckiego w Wiśle, w kaplicy odbywały się msze święte, które odprawiał prezydencki kapelan. Zapraszani na nie byli miejscowi górale.

Od wybuchu II wojny światowej do początku lat 80 - tych kaplica była nieczynna.
W 1981 roku premier Wojciech Jaruzelski przekazał Zamek Kopalni Węgla Kamiennego im. XXX-lecia PRL z Pawłowic Śląskich (ob. KWK „Pniówek") z przeznaczeniem na ośrodek wypoczynkowy.
Z inicjatywy nowego użytkownika kaplica została doraźnie odnowiona, a w niedziele i święta zaczęto odprawiać msze i nabożeństwa.

Kaplica na Zadnim Groniu - jako część dawnej rezydencji Prezydenta Rzeczypospolitej, została w 1994 roku wpisana do rejestru zabytków. W roku 2002 znalazła się również na Szlaku Architektury Drewnianej utworzonym wspólnie przez władze marszałkowskie województw małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego w celu promocji regionu oraz ochrony dziedzictwa narodowego.

Dzięki staraniu Prezydenta RP i władz lokalnych, w 2002 roku Zamek powrócił do swojej historycznej roli - rezydencji głowy państwa. Na terenie całego obiektu rozpoczęły się prace remontowe, restauracyjne i modernizacyjne. Gruntownej konserwacji i rewaloryzacji poddana została również kaplica. Kancelaria Prezydenta RP powierzyła to zadanie Przedsiębiorstwu Konserwacji Zabytków „CONRES" z Katowic. Efektem prac było pieczołowite odnowienie całego obiektu wraz z wyposażeniem.
Oczyszczono, zaimpregnowano i uszczelniono konstrukcję zrębową, wymieniając najbardziej zniszczone belki. Odnowiono i zakonserwowano więźbę dachową oraz poszycie dachu. Wzmocniono fundament oraz inne elementy kamienne.

Z dużym pietyzmem prowadzono prace we wnętrzu - oczyszczono i zakonserwowano ściany, stropy oraz lastrykową posadzkę. Odrestaurowano i zabezpieczono witraże. Prace objęły również wszystkie elementy metalowe we wnętrzu, łącznie z mosiężnymi kinkietami.

Wynikiem prac konserwatorskich było odnowienie zabytkowych elementów wyposażenia – ołtarza, obrazów i krucyfiksów. Ich stan zachowania był zły, jednak efekt okazał się imponujący - po latach odzyskały one swój dawny blask.

We wnętrzu kaplicy na plan pierwszy wysuwa się manierystyczny ołtarz z I połowy XVII wieku. W jego retabulum umieszczony został obraz ukazujący Drogę Krzyżową, datowany na rok 1638, zaś zwieńczenie zdobi obraz „Wniebowzięcie i Koronacja Najświętszej Marii Panny" (I poł. XVII w).
Na ścianach w nawie głównej można zobaczyć krucyfiks z I pół. XVII w. oraz obraz przedstawiający Świętą Rodzinę z początków XVII stulecia.
Drugi krucyfiks - znacznie starszy, pochodzący z I pół. XV w., umieszczony jest na chórze.

Autorzy obrazów i krucyfiksów nie są znani. Najprawdopodobniej są one dziełem artystów ze Śląska i z Czech.

Uzupełnieniem wyposażenia prezbiterium jest współcześnie wykonane drewniane lektorium oraz fotel i taborety dla celebrantów.

Ozdobna chrzcielnica, autorstwa Piotra Lisowskiego,
jest darem Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego.

Nawa główna oddzielona jest od prezbiterium ozdobnie kutą balustradą.
Na wprost niej ustawione są dwa klęczniki i fotele dla Pary Prezydenckiej oraz fotele dla gości.
Za nimi, po dwóch stronach nawy, ciągną się rzędy ławek. Podczas mszy wierni mogą przebywać również na chórze.

Datowaną na 1928 rok zabytkową fisharmonię - dzieło firmy „Magnus Hofberg" z Lipska przekazała Parafia Ewangelicko-Augsburska w Wiśle-Czarnem.

Uzupełnieniem wyposażenia jest unikatowy żeliwny piec na paliwo stałe z 1926 roku, wykonany przez istniejącą do dnia dzisiejszego kuźnię „Ustroń", na licencji amerykańskiej firmy „Heating".
Z przekazów historycznych wiadomo, że wyprodukowała ona zaledwie dwa egzemplarze, z czego do dnia dzisiejszego przetrwał tylko ten jeden.

Wnętrze kaplicy rozświetlają dwa dwunasto - świecowe żyrandole oraz mosiężne kinkiety. Światło słoneczne przedostaje się przez okna ozdobione różnokolorowymi witrażami.

Przy wejściu do kaplicy, na posadzce pod chórem, Albin Teodor Prokop umieścił datę budowy kaplicy - 1909. Podczas prac konserwatorskich i remontowych, po drugiej stronie wejścia, w podobny sposób, upamiętniony został rok zakończenia renowacji - 2005.

W 2004 roku obok kaplicy wzniesiona została mierząca 10 metrów wysokości dzwonnica. Jej konstrukcję wykonało PHU „Dombex-M" z Bielska-Białej.
Trzy dzwony, ważące 420, 260 i 190 kilogramów, odlała Ludwisarnia Felczyńskich - Taciszów z Taciszowa.
Umieszczona na dzwonach symbolika nawiązuje do motywów państwowych, religijnych i regionalnych.

W dniu 3 marca 2005 roku, podczas uroczystego otwarcia Narodowego Zespołu Zabytkowego w Wiśle, odbyło się poświęcenie kaplicy.
Od tego momentu jest ona pod wezwaniem Św. Jadwigi Śląskiej.

Kaplica, podobnie jak Zamek, jest udostępniona do zwiedzania.

Marcin Augustyn

The Chapel in Zadni Gron

The folder presents the chapel in Zadni Gron situated next to the Castle of the President of the Republic of Poland. It was erected in 1909, at the initiative of the Habsburg, most likely by Albin Prokop, with ready-made elements transported from Przyszowice near Rybnik.

In the years 1931-1939 the chapel was used by the Polish President Ignacy Mościcki.

Inside the chapel there is an altar from the first half of 17th century, rwo paintings (the first half of 17th c. and 1638) and two crucifbces (the first half of 15th c. and first half of 17th c. from the dismantled church in Bystrzyca in Zaolzie.

The chapel was restored in the years 2003-2005 at the initiatiye of Aleksander Kwaśniewski, the President of the Republic of Poland.

Holy masses arę celebrated in the chapel, it is also accessible to tourists.


powrót - Kaplica (galeria)
lub
powrót - Zameczek prezydencki

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/users/kamratowka/public_html/manager/includes/document.parser.class.inc.php:466) in /home/users/kamratowka/public_html/manager/includes/document.parser.class.inc.php on line 430
MODx Content Manager »

« MODx Parse Error »

MODx encountered the following error while attempting to parse the requested resource:
« PHP Parse Error »
 
PHP error debug
  Error: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/users/kamratowka/public_html/manager/includes/document.parser.class.inc.php:466) 
  Error type/ Nr.: Warning - 2 
  File: /home/users/kamratowka/public_html/manager/includes/document.parser.class.inc.php 
  Line: 430 
  Line 430 source: header($header);  
 
Parser timing
  MySQL: 0.0167 s s(4 Requests)
  PHP: 0.0552 s s 
  Total: 0.0720 s s