Agroturystyka
podobnie jak Beskidy
a w nich bogata w przepiękne pejzaże - Wisła
zawsze gościnne i przygotowane na przyjęcie gości.

Źródło: www.skizy.pl

Historia nart i współczesność

Trzeba przyznać, że historia narciarstwa jest bardzo długa, aczkolwiek z dzisiejszym pojęciem narciarstwa ma ona niewiele wspólnego.
Faktem jest natomiast ze najstarsze ślady używania nart pochodzą sprzed 5000-3000 lat p.n.e. Tak to nie pomyłka 5000 lat przed nasza erą w rejonie morza Białego, nad jeziorem Bajkał oraz w Norwegii na wyspie Rődoy używano nart do poruszania się po śniegu, przede wszystkim w celach myśliwskich w pogoni za zwierzyną.

Uzupełnieniem tego ekwipunku był oczywiście kij, który spełniał różne zadania, służył do kierowania, hamowania, utrzymywania równowagi oraz jako podręczna broń.

Dopiero wiek XIX rozpoczął nową erę w dziejach narciarstwa nie już tylko jako środka lokomocji, ale jako dyscypliny sportu.

Pierwsza wiadomość o nartach w Beskidzie Śląskim sięga roku 1883.
Dziadek znanego działacza sportowego z Wisły - Rudolfa Kowali, w swojej rodzinnej historii wspomina, że właśnie w tym roku, kiedy o nartach nikt jeszcze tutaj nie wiedział, sporządził na zamówienie przyjezdnego Grafa deski z drewna świerkowego. Graf użył je do celów łowieckich w czasie polowania.

Trzeba jednak wiedzieć, że już wcześniej miejscowa ludność używała do poruszania się po śniegu tzw. karpli, które są uważane za pierwowzór nart. Karple były wykonane z dwóch pionowo ustawionych deszczułek o długości ok. 40 cm, połączonych dwoma poprzecznymi deszczułkami na kształt drabinki. Wolne końce były dodatkowo wzmocnione okręgiem z leszczyny. Karple były mocowane do nóg rzemieniami lub powrózkami. Górale używali ich do poruszania się po głębokim śniegu.

Prekursorami turystyki i sportu, w tym turystyki narciarskiej w Beskidach byli bielscy Niemcy, którzy w 1893 roku założyli niemieckie towarzystwo turystyczne „Beskidenverein”, a z biegiem lat także sekcję narciarską „Winter Sport Abitezung Beskideverein” .

Na bazie powstałego w 1924 roku Oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, w roku 1928 powstał Śląski Klub Narciarski, który wywarł decydujący wpływ na rozwój narciarstwa w Beskidzie Śląskim.

Po wojnie po raz pierwszy zawodnicy Wisły weszli do czołówki polskich reprezentantów narciarstwa klasycznego. Pierwszym olimpijczykiem był Jan Raszka, który w 1947 roku został mistrzem Czech i Moraw, a w latach 1951 - 52 był mistrzem Polski w kombinacji klasycznej. Następnymi olimpijczykami byli Józef Kocjan w 1968 i Jan Kawulok 1972, no i oczywiście Adam Małysz!!!
zobacz także
- "Muzeum narciarstwa"

MODx Content Manager »

« MODx Parse Error »

MODx encountered the following error while attempting to parse the requested resource:
« Execution of a query to the database failed - Duplicate entry '2147483647' for key 'modx_log_operating_systems.PRIMARY' »
      SQL: INSERT INTO `baza23175_14`.modx_log_operating_systems(id, data) VALUES('3015360460', 'Not identified')
      [Copy SQL to ClipBoard]
 
Parser timing
  MySQL: 0.0044 s s(5 Requests)
  PHP: 0.0771 s s 
  Total: 0.0816 s s