Agroturystyka
podobnie jak Beskidy
a w nich bogata w przepiękne pejzaże - Wisła
zawsze gościnne i przygotowane na przyjęcie gości.

Źródło: Wiślańskie Centrum Iformacji Turystycznej

Szlaki turystyczne

= czerwony = dł. 33 km, 9h

Czantoria Wielka - Soszów - Stożek - Kubalonka
- Przysłop - Barania Góra -Magurka Wiślańska


Najważniejszym, najciekawszym i najdłuższym szlakiem turystycznym przebiegającym przez teren Wisły jest szlak czerwony na odcinku Czantoria Wielka – Beskidem - Soszów - Cieślar - Stożek – Kaczory - Przełęcz Kubalonka – Stecówka - Przysłup - Barania Góra - Magurka Wiślańska stanowiący fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego prowadzącego z Ustronia do granicy z Ukrainą w Bieszczadach.
Na jego trasie znajdują się 2 schroniska turystyczne na Stożku i Przysłupiu pod Baranią Górą, 4 schroniska prywatne Światowid na Beskidku, Soszów pod Soszowem WIk. Lepiarzówka na Soszowie i Stecówka.
Na jego trasie mamy 1 turystyczne przejście graniczne na WIk. Stożku i 2 przejścia Małego Ruchu Granicznego na Beskidku i Małym Stożku. Na odcinku Czantoria Kiczory szlak ten przebiega zbieżnie z granicą państwa z Czechami.
Wspaniale punkty widokowe na Czantorii, wieża widokowa po czeskiej stronie, (wstęp płatny), Soszowie, Cieślarze, Stożku, Kiczorach i Baraniej Górze (wieża widokowa).
Między Stożkiem a Kiczorami na Kyrkawicy grzyby skalne (piaskowiec istebniański).
Pod przełęczą Kubalonka drewniany kościółek z 1779r. przeniesiony z Przyszowic.
Na Stecówce drewniany kościółek z 1956r.
Na Przyslopiu Izba Leśna (najstarszy drewniany budynek w Wiśle) i kapliczka z 1863r. obok w byłej GOPR 'owce Muzeum Turystyki Górskiej PTTK.
Na Stożku czynny cały rok wyciąg krzesełkowy. W sezonie zimowy na Czantorii, Soszowie, Stożku, Kubalonce i Przyslopiu wyciągi zimowe.

= niebieski = dl. 6,5 km, 2h

Wisła Dziechcinka PKP - Os. Kobyla - Sałasz

Ze stacji PKP Wisła Dziechcinka wychodzi szlak niebieski stokami Kobylej. Na początku przechodzimy pod jednym z kilku wiaduktów kolejowych (2-gim co do wielkości w Wiśle). Trasa zaprowadzi nas aż do tzw. „salaszu", gdzie szlak żółty do tej pory idący z niebieskim idzie prosto na Mały Stożek przez dolinę Dziechcinki i oś.Jurzyków. Trasa naszego niebieskiego szlaku po przejściu przez skałki na Kobylej zwane „Krzokową Skalę" łączy się ponownie z żółtym szlakiem idącym na Mały Stożek i Stożek i dalej aż do Jaworzynki

= niebieski = dł. 7,5 km, 2h 15 min.

Wisła Uzdrowisko PKP Wisła Jawornik - Schronisko Soszów

Szlak niebieski na Soszów prowadzi spod dworca PKP Wisła Uzdrowisko na Soszów, początkowo ul.Lipową obok byłego Zameczku Myśliwskiego Habsburgów 1897r. zbudowanego pierwotnie na polanie Przyslup pod Baranią Górą, a w 1986r. przeniesionego na obecne miejsce (siedziba oddziału PTTK) następnie obok dworca PKS i kościoła katolickiego z lat 1850-1856 i dalej doliną Jawomika następnie przez Czupel dochodzimy do schroniska na Soszowie skąd już tylko kawałek na szczyt Soszowa mijając Gospodę

= niebieski = dł. 12 km, 4h

Wisła Czarne - Dolina Białej Wisełki
- Barania Góra - Przysłop - Karolówka

Z dzielnicy Wisły Czarne Fojtula prowadzi na szczyt Baraniej Góry szlak niebieski doliną Białej Wisełki, udostępniając po drodze Kaskady Rodła zwane inaczej wodospadami Bialki, pokrywając się na tym odcinku z drugą częścią ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej „Barania Góra" wytyczonej przez Nadleśnictwo Wisła. Szlak niebieski ze szczytu Baraniej Góry schodzi wspólnie ze szlakami czerwonym i zielonym na Przysłup a następnie przez Karolówke, Gańczorkę i Tyniok schodzi do Zwardonia i Rycerki.

= niebieski = dł. 6,5 km, 2h 15 min.

Wisła Głębce PKP - Os. Mrozków - Stożek Wielki

Trasa na Stożek wytyczona przez niebieski szlak z Dworca PKP Wisła G/ębce. Po drodze rozciąg się widok na dolinę Labajowa wraz z jej wiaduktem (jeden z największych w kraju) wyglądającym jak wielkie wrota do doliny. Idziemy w kierunku Mrózkowa aż do Przełęczy Łączycko. Dalej tzw. „prezydentką" do schroniska PTTK. Odcinek ten prowadzi pod Kyrkawicą i Kiczorami. Dochodzimy do schroniska z kierunku Istebnej mijając po prawej stronie stacje górną kolejki krzesełkowej na Stożku. Samo schronisko często odwiedzane przez turystów a zimą narciarzy. Polecamy skosztować szarlotki, która jest pieczona na miejscu wg.domowej receptury.

= czarny = 

Wisła Czarne - Dolina Czarnej Wisełki (łącznik)
dł. 5,5 km, 1 h 30 min.

Ważnym szlakiem dojściowym jest czarno znakowana droga od skrzyżowania tras na Kubalonkę obok Zamku Prezydenta RP i Czarnego, prowadzącą doliną Czarnej Wisełki do spotkania ze znakami czerwonymi Głównego Szlaku Beskidzkiego. Trasą tą wiedzie ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna prowadząca na szczyt Baraniej z 16 (całość 25) przystankami opisanymi na tablicach przygotowanych przez Nadleśnictwo Wisła.

Wisła Obłaziec PKP - Ustroń Dobka - Ustroń Polana PKP
dł. 11 km, 2h 45 min.

Spod pierwszej od strony Ustronia stacji PKP Wisła Obłaziec odchodzi zielony szlak na Orłową przez kładkę dla pieszych na Wiśle a później doliną potoku Dobka.

= zielony = dł. 11 km, 2h 45 min.

Wisła Obłaziec PKP - Ustroń Dobka - Ustroń Polana PKP

Spod pierwszej od strony Ustronia stacji PKP Wisła Obłaziec odchodzi zielony szlak na Orłową przez kładkę dla pieszych na Wiśle a później doliną potoku Dobka

= żółty = dł. 9 km, 2h 45 min.

Wisła Nowa Osada - Cieńków Niżni
- Cieńków Wyśni - Gawlasi Gron

Dom Turysty PTTK w Czarnym (obok wodospad na potoku Wisełki), troszkę wyżej wylęgarnia pstrąga. My kierujemy się szlakiem żółtym grzbietem Cieńkowa trochę niżej znajduje się skocznia narciarska „Malinka". Przed nami piękna panorama z Postrzedniego Cieńkowa (teren byłego „sałaszu") dalej Wyśniego dochodzącego do zielonego szlaku na Barania Góra - Skrzyczne pod Gawlasim między Magórką Wiślańską a Zielonym Kopcem

= żółty = dł. 12 km, 2h 45 min.

Wisła Uzdrowisko PKP - Trzy Kopce Wiślańskie
- Przełęcz Salmopolska

Żółty szlak spod dworca PKP Wisła Uzdrowisko prowadzi na przełęcz Salmopolska. Przez centrum Wisły (ul. 1 Maja, pl.B.Hoffa, ul.Olimpijską) obok Ośrodka „Start", dalej Jarzębatą skąd możemy podziwiać widoki na dolinę Wisły, pasmo graniczne i samo centrum, Z Kamiennego i Trzech Kopców Wiślańskich zobaczymy Brenną Ustroń, Skrzyczne i Baranią Górę. Po wejściu na Trzy Kopce możemy zawitać do prywatnego schroniska „Telesforówka". Dochodząc do przełęczy Salmopo/skiej można udać się dalej na Malinowską Skałę szlakiem czerwonym przez Malinów, na zboczach której znajduje się (dojście wyraźnie oznakowane) Jaskinia Ondraszkowa (Malinowską).

= czarny = dł. 2 km, 30 min.

Istebna Pietroszonka - Karolówka (łącznik)

Łącznik znad Stecówki do Karolówki biegnący ponad zabudowaniami przysiółku Istebnej Pietraszonki.

= czarny = dł. 2 km, 45 min

Wisła Jawornik - Przełęcz Beskidek

Łącznik z Jawornika (od szlaku niebieskiego na Soszów) na Przełęcz Beskidek przy granicy państwa z Republika Czeską do szlaku czerwonego Czantoria Stożek

= czarny = dł. 13 km, 3h 45 min.

Wisła Głębce PKP - Kubalonka
- Os. Kozińce - Os. Bajcary -Smerekowiec

Ze stacji PKP Wisła Głębce odchodzi kolejny szlak zielony na przełęcz Kubalonka prowadzący tzw. „starą drogą" następnie (wraz z żółtym i czarny) w Glębcach ul.Kasztanową po czym czarny trawersując stoki Kozińców dochodzi do D. T. PTTK Nad Zaporą, po czym przez Niżny Cieńków schodzi do doliny Malinki, następnie przez Kosarzyska i Klepki. Dochodzi pod Smrekowcem do szlaku żółtego Wisła PKP Przełęcz Salmpolskiej

powrót - Spacerkiem po gróniach


Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/users/kamratowka/public_html/manager/includes/document.parser.class.inc.php:466) in /home/users/kamratowka/public_html/manager/includes/document.parser.class.inc.php on line 430
MODx Content Manager »

« MODx Parse Error »

MODx encountered the following error while attempting to parse the requested resource:
« PHP Parse Error »
 
PHP error debug
  Error: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/users/kamratowka/public_html/manager/includes/document.parser.class.inc.php:466) 
  Error type/ Nr.: Warning - 2 
  File: /home/users/kamratowka/public_html/manager/includes/document.parser.class.inc.php 
  Line: 430 
  Line 430 source: header($header);  
 
Parser timing
  MySQL: 0.0066 s s(4 Requests)
  PHP: 0.0487 s s 
  Total: 0.0553 s s