Agroturystyka
podobnie jak Beskidy
a w nich bogata w przepiękne pejzaże - Wisła
zawsze gościnne i przygotowane na przyjęcie gości.
Źródło: Franciszek Drewniok – Przewodnik turystyczny Wisła; „Echo Wisły”
Zameczek myśliwski Habsburgów
Masyw Baraniej Góry, obfitujący kiedyś w wiele gatunków zwierząt,był ulubionym miejscem polowań książąt cieszyńskich, do których te ziemie należały.
Aby udostępnić te tereny dla potrzeb łowieckich, w 1855 roku koło leśniczówki na Przysłopiu (pod Baranią Górą) wybudowano mały drewniany domek,
w którym
„..już w 1860 roku nocowało wielu magnatów austriackich i to ze względu na brak miejsca – na podłodze”
Spowodowało to wystawienie w 1863 roku nowej leśniczówki, obok której w latach 1897-98 wybudowano piętrowy, drewniany dom zwany „zameczkiem myśliwskim”.
W czasie II wojny światowej schronisko było m.in. wykorzystywane przez przebywające w okolicy oddziały partyzanckie. Po wojnie obiekt ten, jako schronisko zaczął w pełni funkcjonować w 1946 r.
Po upadku monarchii austro - węgierskiej obiekty te wraz z innymi dobrami Habsburgów, przejął skarb państwa polskiego. W 1923 r. Urząd Wojewódzki w Katowicach oddał w dzierżawę Zameczek Myśliwski Habsburgów na Przysłopie Górnośląskiemu Oddziałowi Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, które stworzyło tam trzecie polskie schronisko turystyczne w Beskidzie Śląskim.
Budynek ten służył turystom do lat siedemdziesiątych, po czym, aby uchronić go przed dewastacją (obok wybudowano nowe schronisko) przeniesiono go w 1985 roku do centrum Wisły w pobliżu dworca kolejowego i autobusowego.
Drewniany budynek posiada balkon na piętrze, a całość utrzymana jest w stylu tyrolskim.
powrót - Atrakcje Wisły