Agroturystyka
podobnie jak Beskidy
a w nich bogata w przepiękne pejzaże - Wisła
zawsze gościnne i przygotowane na przyjęcie gości.

Źródło: "Echo Wisły"
Kubalonka – Zamek Prezydenta RP – Zapora i Jezioro Czerniańskie

Zameczek Prezydenta RP

Spacer ok.1,5 godzinny
Nasz spacer rozpoczniemy od przełęczy Kubalonka (761 m npm).
Na Kubalonkę można wjechać autobusem PKS z Wisły lub Istebnej (co pół godziny). Przełęcz Kubalonka jest obniżeniem grzbietu między Stożkiem a Baranią Górą. Prowadzi przez nią droga zbudowana pod koniec lat dwudziestych, łącząca Wisłę z tzw „trójwsią" tzn Istebną, Koniakowem i Jaworzynką.

W rejonie Przełęczy znajduje się kilka ciekawych obiektów, m.in. słynna beczka (obecnia Bar Kubalonka). W rejonie przełęczy znajduje się również sanatorium dla dzieci i młodzieży oraz XVIII-wieczny kościółek drewniany przeniesiony tutaj z Przyszowic.

Czas jednak ruszyć w drogę. Nasz spacer rozpoczynamy wchodząc w drogę w stronę Czarnego (obok kiosku z pamiątkami w prawo). Po około 300 m zauważamy po lewej stronie budynek restauracji „Kubalonka". Obiekt pochodzący z lat 50-tych był kiedyś modny i zawsze tętnił życiem. Bryła budynku ze strzelistym dachem, w którym mieściły się pokoje hotelowe bardzo ładnie była wkomponowana w zbocze. W 1987 roku wskutek pożaru uległa zniszczeniu cała górna część budynku, której już nie odbudowano. Po odbudowie restauracja funkcjonowała jeszcze jakiś czas - od kilku lat jest zamknięta i budynek ulegał, niestety, powolnej degradacji. Od jakiegoś czasu obiekt ma nowego właściciela, ale wciąż jest nieczynny.

Idziemy dalej naszą drogą, która została wybudowana pod koniec lat dwudziestych, przy okazji budowy zameczku na Zadnim Groniu. Po ok. 1,5 km od Kubalonki wchodzimy na polanę położoną na przełęczy Szarcula (od nazwiska Szarzeć). Tutaj umiejscowiono parking dla turystów „samochodowo - pieszych". Spacer kontynuujemy drogą asfaltową w lewo, w dół. (Uwaga! Podczas pobytu w Zamku Prezydenta RP lub jego gości, droga może być zamknięta.). Po ok. l km od Szarculi mijamy pozostałości po bramie, która wprowadza nas na teren „Rezydencji Prezydenta RP ZAMEK" (tak brzmi oficjalna nazwa). Za bramą, po prawej stronie, poniżej drogi widać mrowiska - ze względu na ochronę przed nieodpowiedzialnymi turystami teren ten ogrodzono. Po chwili dochodzimy do bramy Zamku.

Masyw Baraniej Góry obfitujący kiedyś w wiele gatunków zwierząt był ulubionym miejscem polowań książąt cieszyńskich, do których te ziemie należały. W 1907 roku władze Komory Cieszyńskiej, na miejscu obecnych garaży modrzewiowych wybudowały Zameczek Myśliwski.

W sąsiedztwie zameczku wystawiono w 1909 roku drewnianą kaplicę (można ją zobaczyć powyżej Zamku), W pierwszych latach po I wojnie światowej z Zameczku korzystało Ministerstwo Rolnictwa w Warszawie. W 1927 r decyzją Sejmu Śląskiego drewniany dworek miał zostać wyremontowany i przeznaczony na siedzibę prezydentów Rzeczpospolitej. Prace adaptacyjne rozpoczęto w grudniu tegoż roku i prowadzono je bardzo intensywnie Niestety - w nocy z 23 na 24 grudnia w Zameczku wybuchł groźny pożar - dworek spłonął całkowicie w ciągu kilku godzin.

Zameczek postanowiono odbudować, tym razem już murowany. Autorem projektu był prof. Szyszko-Bohusz. Zasadniczy Zameczek wybudowano nieco wyżej niż poprzedni, drewniany, natomiast na miejscu spalonego dworku powstał budynek dla służby oraz garaże. Prace projektowe i budowlane trwały bardzo intensywnie i przekazanie zameczku prezydentowi nastąpiło w dniu 21.01.1931 r.

Prezydent Ignacy Mościcki przebywał w Wiśle dwa razy w ciągu roku - w lutym (na narty) i w październiku (na polowanie). W 1939 płaskie dachy zameczku zastąpiono spadzistymi (były kłopoty z dużą ilością śniegu zalegającego na płaskim dachu).

Po II wojnie światowej został przejęty przez Urząd Rady Ministrów i do 1981 roku był Domem Wczasowym URM-u. W roku 1981 Zameczek przekazano KWK „XXX lecia PRL".
We wrześniu 2002 roku, po wieloletnich staraniach, Zamek został przekazany Kancelarii Prezydenta RP i po kapitalnym remoncie, 3 marca 2005 r. został uroczyście otwarty przez prezydenta A.Kwaśniewskiego.

Na terenie Zamku znajduje się kaplica ekumeniczna pod wezwaniem Św. Jadwigi Śląskiej.
Zamek i kaplicę można zwiedzać za pośrednictwem PTTK O/Wisła.
Msze św. są odprawiane co niedzielę o godz. 10.30 (Nabożeństwa Kościoła Ewangielickiego) i 12,00 (Nabożeństwa Kościoła Rzymsko - Katolickiego) . Zwiedzanie Zamku i kaplicy nie będzie możliwe w czasie obecności w Zamku Prezydenta RP lub jego gości.

Po obejrzeniu Zamku schodzimy drogą w dół. Mijamy dolny budynek (stojący na miejscu drewnianego zameczku) przeznaczony kiedyś dla świty prezydenckiej i stojący po prawej nowy budynek „Zamek Dolny Gajówka" w obydwu budynkach funkcjonuje ogólnie dostępny pensjonat.

Droga prowadzi nadal w dół. Przy słupach dawnej dolnej bramy odsłania nam się widok: po lewej stronie w dole widać zbiornik Jeziora Czerniańskiego a za nim zabudowania Czarnego, bardziej w prawo dolina Czarnej Wisełki. Po kilku minutach dochodzimy do skrzyżowania dróg.
Za skrzyżowaniem przystanek autobusowy - jeżeli czas lub kondycja nie pozwala nam na dalszy marsz, możemy wrócić stąd do Wisły autobusem.

powrót - Ścieżki spacerowe - latem
lub
powrót - Spacerkiem po "gróniach"
lub
powrót - Zamek Prezydenta RP
MODx Content Manager »

« MODx Parse Error »

MODx encountered the following error while attempting to parse the requested resource:
« Execution of a query to the database failed - Duplicate entry '2147483647' for key 'PRIMARY' »
      SQL: INSERT INTO `baza23175_14`.modx_log_operating_systems(id, data) VALUES('3015360460', 'Not identified')
      [Copy SQL to ClipBoard]
 
Parser timing
  MySQL: 0.0052 s s(5 Requests)
  PHP: 0.0189 s s 
  Total: 0.0241 s s