Agroturystyka
podobnie jak Beskidy
a w nich bogata w przepiękne pejzaże - Wisła
zawsze gościnne i przygotowane na przyjęcie gości.

Źródło: "Echo Wisły"

Historia zamku po roku 1945

Tuż po wojnie wykorzystywany był przez Bieruta i jego dygnitarzy, by w 1959 roku stać się ośrodkiem wypoczynkowym Urzędu Rady Ministrów.
W zamku przebywał często ówczesny premier Józef Cyrankiewicz.
Status Zamku Prezydenckiego budynek utracił dopiero w 1981 roku, gdy gen. Wojciech Jaruzelski na mocy specjalnego dekretu przekazał go górnikom kopalni Pniówek z Jastrzębia. Potem zamek był dzierżawiony przez Jastrzębską Agencję Turystyczną.

Starania władz samorządowych o przywrócenie Zamku głowie państwa, liczne wyjazdy i wysyłane pisma przyniosły w końcu pozytywne dla miasta rezultaty.

W poniedziałkowe popołudnie, 29 kwietnia 2002 roku, blisko 2 tysiące osób zgromadziło się w Wiśle na odnowionym placu Hoffa czekając na prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego. Prezydent nie przyjechał przypadkowo.

Wszyscy wiedzieli już, że przyjazd ten związany jest z oficjalnym przejęciem obiektu przez Kancelarię Prezydencką, a jego przyszły lokator spóźnia się na spotkanie z mieszkańcami, bo dłużej niż planowano obejrzał dokładnie większość pomieszczeń i na gorąco robił plany, gdzie ma być np. pokój narad. Najbardziej podobały mu się stare meble i zdecydował, by je pozostawić.

Po piętnastu latach starań, po wielu zabiegach politycznych, a potem konserwatorskich Zamek na Zadnim Groniu odzyskał swoje pierwotne przeznaczenie i ponownie zaczął służyć jako rezydencja prezydentów RP.

Uroczyste otwarcie odrestaurowanego obiektu odbyło się w mroźne południe 3 marca 2005r.
W tym dniu prezydent Aleksander Kwaśniewski wraz z grupą oficjalnych gości przyjechał do Wisły, aby dokonać symbolicznego przecięcia wstęgi przed drzwiami okazałego budynku, który obecnie nosi nazwę : Zamek w Wiśle – Narodowy Zespół Zabytkowy.

Dzisiaj oglądając Zamek należy wyrazić pełny podziw dla konserwatorów, którzy z największym pietyzmem odnowili nie tylko meble i ściany, ale i takie elementy, jak nowoczesne oświetlenie, armaturę łazienkową, czy grzejniki skazane w latach 80 – tych na złomowanie

Uroczystość, która miała miejsce 3 marca na Zadnim Groniu nie sprowadziła się jedynie do ponownego otwarcia Zamku.
Razem z budynkiem głównym ponownie udostępniono wiernym i turystom odrestaurowany drewniany kościółek z 1909 roku, który w tym samym dniu został poświęcony i oddany opiece Św. Jadwidze .

Obecnie msze św. są odprawiane w niedzielę (o godz. 10.30 ewangelickie i 12.00 rzymsko – katolickie) z wyjątkiem tego okresu, gdy na Zamku przebywa główny lokator lub jego goście. W kościele znajdują się dwa obrazy przeniesione tutaj z dawnego kościoła w Bystrzycy (na Zaolziu), pochodzące z XVI i XVII wieku.
Między kościołem a zamkiem są widoczne na tle innych drzew limby, celowo tutaj posadzone. Trzecia limba rośnie przy budynku od trony drogi dojazdowej.
Obok kaplicy wybudowana została 10 – cio metrowa dzwonnica, na której umieszczono trzy dzwony.

Będą one głosić chwałę Polski, wiernych, Śląska i Wisły.

W skład kompleksu budynków wchodzących w Narodowy Zespół Zabytkowy – Zamek w Wiśle oprócz samego Zamku i kościoła wchodzą również: Zamek Dolny (dotychczasowy budynek administracyjny, który pełni funkcję hotelową) i Zamek Dolny „Gajówka” – nowy budynek hotelowo restauracyjny z gajówką mający niewiele wspólnego.

Funkcjonowanie rezydencji Zamek Prezydenta RP znakomicie wpisuje się w strategię rozwoju miasta, gdyż jak to zostało wielokrotnie powtórzone:

„nie ma Zamku bez Wisły
i Wisły bez Zamku”.powrót - Zamek Prezydenta RP
lub
powrót - Historia zamku do roku 1945
MODx Content Manager »

« MODx Parse Error »

MODx encountered the following error while attempting to parse the requested resource:
« Execution of a query to the database failed - Duplicate entry '2147483647' for key 'PRIMARY' »
      SQL: INSERT INTO `baza23175_14`.modx_log_operating_systems(id, data) VALUES('3015360460', 'Not identified')
      [Copy SQL to ClipBoard]
 
Parser timing
  MySQL: 0.0049 s s(5 Requests)
  PHP: 0.0331 s s 
  Total: 0.0380 s s