Beskidy
- to żywy folklor oraz miejscowe zwyczaje
a także agroturystyka oferująca komfortowe noclegi,
smaczne wyżywienie za naprawdę przystępną cenę.

Okolice Brennej - Górki Wielkie

U Kossaków

- spotkania, poezja, folklor, piosenki i pieśni ...

Odległość od Kamratówki ok. 22,2 km
autem ok. 28 min.
pieszo ok. 5,5 godziny

Zobacz jak dojechać - kliknij [TUTAJ]

Górki Wielkie a nawet OLBRZYMIE ...
Dzięki Fundacji Zofii Kossak a przede wszystkim dzięki ciężkiej pracy ludzi w niej pracujących, Górki Wielkie stały się naprawdę WIELKIE! W otoczeniu maleńkiego muzeum mieszczącego się w dawnym domku ogrodnika rodziny Kossaków dzieją się rzeczy niezwykłe.

Rzeźby, rotundy i ... co jeszcze ?
Poniżej muzeum na dużej łące rzeźbiarze - twórcy ludowi tworzą swoje dzieła w drewnie. Obok powstały aż dwie rotundy: dziecięca z postaciami z bajki Zofii Kossak i duża, w której młodzi malarze z krakowskiej ASP malują "Zdobycie Konstantynopola"
Tym razem polecam te może mniejsze imprezy - przedsięwzięcia nie niej ambitne ale jakże urocze, przepojone spokojem, poezją, niezwykłym ciepłem.

O Kossakach znowu zrobiło się głośno!
Zachęcam wszystkich do odwiedzania muzeum Zofii Kossak - Szatkowskiej. Na tych, którzy pozostaną latem trochę dłużej po zamknięciu muzeum czeka wieczorem prawdziwa uczta duchowa.
O tym co będzie się działo "u Kossaków" można dowiedzieć się zaglądając na stronę www.zofiakossak.pl

Zawsze z przyjemnością i zaciekawieniem
będę zaglądał do Kossaków ...

Na naszej stronie nie znajdziecie wszystkich imprez, spotkań i recitali z prostej przyczyny: - brakuje mi czasu aby zarejestrować każde zdarzenie. Ale z pewnością jak mi czas pozwoli zaglądnę zawsze z przyjemnością do Górek Wielkich.

Impresje na temat konia pod tytułem

" Koń jaki jest każdy widzi"

21 sierpnia 2008r.

Podglądnie artysty wielkiego formatu ...
Wewnątrz rotundy zgromadzeni w otoczeniu rozpoczętego monumentalnego malowidła "Zdobycie Konstantynopola" z zaciekawieniem śledzili impresje wykonywane węglem na temat konia przez znanego artystę Pana Piotra Szmitke.

A może impresje na temat kiełbasy śląskiej ?
Dla mnie najcenniejsze były reakcje ludzi a także dzieci, którzy przecież na co dzień nie są koneserami sztuki. Na żywo można było się przekonać z jakim kunsztem i fantazją artysta posługuje się węglem drzewnym. Być może niejeden z obserwatorów jeszcze przed grillowaniem kiełbaski rozłoży arkusz białego papieru, rozpakuje worek z węglem drzewnym i także spróbuje swoich sił w impresjach na temat ... "kiełbasy śląskiej przypiekanej od spodu! "

Na nowo odkryte te same miejsca na świecie ...
Ciszę, która zwykle zalega w czasie obserwacji artystów przy pracy wypełnił Pan Witold Turant czytając poezję i wiele także zabawnych własnych felietonów z licznych podróży po świecie. Każdy z nas prawdopodobnie gdzieś bywa w czasie urlopu ale jestem pewien, że nie potrafiłby dostrzec tego co Pan Turant. Dziwne - te same znajome miejsca a tak jakoś inaczej i ciepło a czasami z "z zębem" opisane!

Piotr Szmitke
-
Malarz, scenograf, kompozytor, dramatopisarz i teoretyk sztuki.
Jest autorem i propagatorem nowego pojęcia w sztuce - metaweryzm.
(teoria oparta na założeniu, iż dziełem sztuki jest człowiek je tworzący)
 
W 2005 roku został uznany za jednego z najbardziej wszechstronnych twórców w Europie.

Witold Turant
- Dziennikarz,  poeta i ciekawy świata i ludzi erudyta


Edith Piaf w ruinach dworu Kossaków

23 sierpnia 2008r.

Także "menele " byli oczarowani !
Niesamowite, nawet "menele", którzy od rana do wieczora popijający cienkie wino prosto "z gwinta" dzisiaj zasiedli w ruinach dworu Kossaków aby posłuchać piosenek Edith Piaf w wykonaniu Katarzyny Dendys-Koseckiej aktorki teatralnej mieszkającej w Górkach.

Jak w zamkach nad Loarą we Francji ...
Nocna sceneria: reflektory, świece migoczące na wietrze i te mury pamiętające sławne osoby goszczone przez rodzinę Kossaków sprawiły, że wieczór był fascynujący przepojony muzyką.

Pani Ania - wnuczka pisarki była "cała w skowronkach" ...
Mimo zmroku widziałem rozpromienioną twarz pani Ani - wnuczki Zofii Kossak. Mogła być dumna z tego czego dokonała z Panem Andrzejem Burkotem. Dzięki Nim (wymieniam tylko te dwie osoby bo pozostałych jeszcze nie poznałem) ludzie w Górkach Wielkich tłoczyli się wokół dworu zaglądając przez otwory okienne bo nie starczyło dla nich miejsca wewnątrz...powrót - w jednym worku

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/users/kamratowka/public_html/manager/includes/document.parser.class.inc.php:466) in /home/users/kamratowka/public_html/manager/includes/document.parser.class.inc.php on line 430
MODx Content Manager »

« MODx Parse Error »

MODx encountered the following error while attempting to parse the requested resource:
« PHP Parse Error »
 
PHP error debug
  Error: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/users/kamratowka/public_html/manager/includes/document.parser.class.inc.php:466) 
  Error type/ Nr.: Warning - 2 
  File: /home/users/kamratowka/public_html/manager/includes/document.parser.class.inc.php 
  Line: 430 
  Line 430 source: header($header);  
 
Parser timing
  MySQL: 0.0134 s s(36 Requests)
  PHP: 0.0299 s s 
  Total: 0.0433 s s