Agroturystyka
- to nie tylko Wisła, noclegi, wyżywienie,
ale także możliwość poznania atrakcji
nieco odleglejszych zakątków Polski
a także naszych południowych sąsiadów.
Źródło: www.gazeta.pl; www.naszlakachtradycji.art.pl
Czechy - Jablunkov
Miasto na "miedzianym szlaku"
Odległość od Kamratówki ok. 25 km
autem ok. 30 min.
autem ok. 30 min.
Granicę najlepiej przekroczyć w Jasnowicach .
Po drodze do granicy mijamy wieś Jaworzynka.
Jeżeli mamy trochę czasu warto zobaczyć regionalne muzeum na Grapie.
Legendy
Jak podają niektóre legendy nazwa pochodzi od jabłoni, która miała stać na środku dzisiejszego rynku. Miało przy niej bić źródło, przy którym zatrzymywali się zmęczeni kupcy, odpoczywając w cieniu drzewa, którego już dzisiaj nie ma.
Historia prawdziwa
6 maja 1560 roku książę Wacław III Adam podniósł Jabłonków do rangi miasta książęcego, nadając mu prawa miejskie, w tym m.in. prawo do warzenia piwa, organizowania jarmarków oraz prawo do posiadania młyna.
Przez przełęcz, a następnie doliną Olzy prowadził bowiem szlak handlowy z Węgier na pn. Europy, od znacznych ilości przewożonej nim miedzi zwany "miedzianym".
W 1871 roku Jabłonków uzyskał połączenie kolejowe.
Stację usytuowano jednak daleko od centrum miasta, ok. 1 km na północ od niego, bowiem rajcy obawiali się, że przejeżdżające pociągi będą powodowały pożary lub straszyły zwierzęta gospodarskie. Brak bezpośredniego połączenia kolejowego zepchnął miasto na ubocze życia gospodarczego regionu.
W 1910 r. Jabłonków liczył 3816 mieszkańców, z tego 3221 (84,4%) Polaków, 538 (14,1%) Niemców, 57 (1,5%) Czechów.
W 1921 r. miasto liczyło 3620 mieszkańców, w tym 2278 (62,9%) Polaków, 883 (24,4%) Czechów, 412 (11,4%) Niemców i 47 (1,3%) mieszkańców innych narodowości, głównie Żydów i Słowaków.
W 1920 r Jabłonków znalazł się w granicach Czechosłowacji.
W roku 1938 Jablunkow zajęły wojska polskie ale już po wojnie od roku 1945 ponownie Jablunkow włączono do Czechosłowacji.
Obecnie Jablunków zamieszkuje 23 % ludności posiadającej obywatelstwo polskie.
Dzisiaj
Centrum miasta tworzy Plac Mariański (Mariánské náměstí) z zabudową z początku XIX wieku. Pośrodku placu znajduje się fontanna z barokową rzeźbą Mariańską - Imamaculata z 1655 roku. Oryginalną budowlą jest miejscowy kościół Bożego Ciała. Na terenach parku miejskiego w połowie lata odbywają się imprezy góralskie - Gorolski Swiento, w ramach międzynarodowego Tygodnia Kultury Beskidzkiej, w których uczestniczą zespoły etnograficzne z kraju i zagranicy.
Piękno parku podkreśla arboretum, skupiające ponad 500 gatunków cennych drzew i krzewów oraz rzeźby Vincenca Makovskiego - Odpoczynek, Siedząca kobieta i Dwie kobiety.
Przy przełęczy górskiej i granicy znajdują się pozostałości okazałego renesansowego fortyfikacji zw. Szańcami z XVI w., wybudowane w celu obrony starej drogi handlowej wiodącej przez Jablonków na Węgry, nazywanej Furmanec.
W sąsiedniej Dolnej Łomnej corocznie w lipcu ma miejsce Festiwal country-folkowy "Na pomezí", a we wrześniu impreza etnograficzna Śląskie Dni (Slezské dny).